Useful Links 
Highland Council
Inverness TV
Eden Court Theatre
Old High Church
Ironworks
Hootannay
Inverness BID
Inverness B&B
Inverness Guest Houses
Inverness Hotels
Jacobite Cruises
Moray Firth Radio

KIRKING OF THE COUNCIL 2010 
The Kirking of the Council - a tradition dating back about 400 years -brought the 2010 Summer Festival to a close on September 12th.

(Click here to see the official gallery of this event http://www.ewclients.co.uk/kirking2010/ )

The event began at 10 am with a procession of uniformed youth groups, Councillors and guests from the Town House to the Old High Church, Church Street, for the service at 10.30 a.m.

It was estimated there will be 120 people in this year’s procession, which included some colourful dancers from Denmark who brought the event (and the Festival) to an enjoyable close with a display in Falcon Square.


The Kirking of the Council is a partnership between the congregation of the Old High St Stephen's Church of Scotland and the Inverness City Committee of The Highland Council that enables the Kirk to bless the work of the elected Members and their officials and for the Council to recognise the contribution of the Christian Community to the City of Inverness.


The occasion also gives the Council the chance to recognise the valuable contributions of all faith groups, charitable agencies and voluntary organisations to the City of Inverness.



[ view entry ]
REVIEW 2010 Inverness Highland Games and Armed Forces Day Celebration 

The 2010 Inverness Highland Games returned home for the first time since 21 August 1948 to historic Northern Meeting Park Arena on July 24th and a crowd estimated to be in the region of 8,000 enjoyed the show in Inverness City Centre and Northern Meeting Park


The news that the Inverness Highland Games has been combined with the spectacular Armed Forces Day celebrations promised that our 2010 Gathering would be one of the most spectacular staged in Scotland and so it proved.

The sight of the particpants taking part in the Armed Forces Day Parade being applauded as they marched through the heart of Inverness was wonderful to behold.

The Games opened at 11am when the Highland Dancing, Solo Piping and Junior Athletics got underway together with a special Inverness Stone competition featuring the Mitchell Party from Yorkshire.

After our Games Chieftain Provost Jimmy Gray and our Guest of Honour Major General Seymour Monro CBE LOV welcomed the massed pipe bands and hundreds of veterans and their families to the Gathering, the crowd settled back to enjoy the show.

Inverness Highland Games 2010 Results

HEAVIES
Overall Heavy Champion Aaron Neighbour
Hammer Sinclair Patience 36.97m
Weight for Distance Sinclair Patience 21.87m
Stone Jason Young 12.10m
Weight Over Bar Aaron Neighbour 16’ 0”
Caber Jason Young 11:57
PIPING
Winner of The Pipers Banner Neil Matheson
Junior M.S.R Craig Mackenzie
Junior Piobaireachd Craig Mackenzie
Senior M.S.R. Neil Matheson
Senior Piobaireachd Neil Matheson
TRACK AND FIELD
ASN Men 100yds (HCP) Paul Davidson 10.6s
ASN Men 200m (HCP) Paul Davidson 24.2s
ASN Boys 100yds Finlay Maclennan 12.4s
ASN Girls 100yds Chelsea Brown 18.5s
ASN Women 100yds (HCP) Kirsty Egan 13.5s
ASN Women 200m (HCP) Ionutsa McClelland 30.0s
Open 1500m Donald Bradley 4:31.6s
Men 100yds (HCP) Alastair Beaton 10.0s
Men 200m (HCP) David Smith 22.3s
Men 400m Keir Fraser 54.4s
Men 800m Donald Bradley 2:10.4s
Men High Jump Adam Hobson 1.6m
Women 100yds (HCP) Rachel Mackenzie 11.4s
Women 200m (HCP) Rachel Mackenzie 25.2s
Women 400m Rachel Mackenzie 63.1s
Women 800m Jenny Bannerman 2:34.8s
Women High Jump Rachel Mackenzie 1.5m
U11 Boys 100yds Neil Urquhart 13.5s
U11 Boys 200m Neil Urquhart 31.8s
U11 Girls 100yds Launen Alice Bell 13.2s
U11 Girls 200m Launen Alice Bell 31.7s
U13 Boys 100yds James Ross Bell 13.2s
U13 Boys 800m Ally Velzian 2:39.8s
U13 Girls 100yds Gillian Gordon 12.9s
U13 Girls 800m Gillian Gordon 2:47.7s
U15 Boys 100yds Christopher Brown 11.1s
U15 Boys 200m Christopher Brown 25.5s
U15 Boys 800m Sean Chalmers 2:22.2s
U15 Girls 100yds Lara Dalgarno 14.1s
U15 Girls 200m Lara Dalgarno 33.0s
U15 Girls 800m Lara Dalgarno 3:21.6s

HIGHLAND DANCING
4 yrs Primary
Pas de Basque
1 Eva Seaton
2.Lexie MacDonald

Highcuts - No Award

5 yrs Primary

P/B
Beth MacKay
Louise Thomson
Daisy Stewart

H/C
Daisy Stewart
Leah Bremner
Louise Thomson
Beth MacKay
Sophie MacBean

Fling - No Award

6 yrs
P/B
Isla Costello
Mollie Lewis
Carrie MacKinnon
Layla Ryalls
Abigail MacDonald

H/C
Mollie Lewis
Isla Costello
Carrie MacKinnon
Layla Ryalls
Abigail MacDonald

Fling
Mollie Lewis
Carie MacKinnon
Isla Costello
Layla Ryalls

Swords
Mollie Lewis
Isla Costello

9 & under Beginners
Fling
Ana MacPherson
Caitlin Graham
Katie Brown
Hannah MacKintosh
Carla McTaggart
Jessica Chalmers
Daphne Dupuis
Chloe Redmond
Lian Morassut

Swords
Ana MacPherson
Hannah MacKintosh
Caitlin Graham
Katie Brown
Carla McTaggart
Caitlin Allan
Daphne/Liam

S/T
Ana MacPherson
Katie Brown
Hannah MacKintosh
Caitlin Graham
Carla McTaggart
Jessica Chalmers
Caitlin Allan
Chloe Redmond/Liam Morassut

Reel
Ana MacPherson
Caitlin Graham
Hannah MacKintosh
Caitlin Allan
Liam Morassut
Daphne Dupuis
Chloe/Jessica

Winner - Ana MacPherson

11 & under Beginners

Fling
Tove McArthur
Verity Cameron
Karina Rose
Mairi Morassut
Carolyn Devon
Molly Jones

Swords
Carolyn Devon
Tove McArthur
Verity Cameron
Mairi Morassut
Karina Rose
Iona MacKay

S/T
Tove
Verity
Molly
Iona MacKay
Karina Rose
Jamie Milton

Reel
Tove McArthur
Mairi Morassut
Molly Jones
Karina Rose
Iona MacKay
Jamie Milton

Winners - Tove McArthur

12 & over Beginners
Fling
Jenny Breckenridge
Sarah Gaudette
Claire Williamson
Emma Robinson
Charlotte Boa

Swords
Emma Robinson
Sarah Gaudette
Charlotte Boa
Jenny Breckenridge
Claire Williamson

S/T
Jenny Breckenridge
Claire Williamson
Charlotte Boa
Emma Robinson
Sarah Gaudette

Reel
Jenny Breckenridge
Charlotte Boa
Claire Williamson
Emma Robinson
Sarah Gaudette

Winner - Jenny Breckenridge

10 & under Novice

Fling
Zoe Kinniburgh
Nicole Ross
Ashleigh Stirling
Sophie Nairn
Chloe Trueman
Emily Bell
Faye Ross

Swords
Kern Robertson
Sophie Nairn
Nicole Ross
Emily Bell
Zoe Kinniburgh
Chloe Trueman
Faye Ross/Ella Pacey

S/T
Kern Robertson
Emily Bell/Nicole Ross
Molly Robertson
Chloe Trueman
Sophie Nairn
Ashleigh Stirling

Reel
Kern Robertson
Zoe Kinniburgh
Sophie Nairn
Emily Bell
Ashleigh Stirling
Ella Pacey
Chloe Trueman/Nicole Ross

Winner - Kern Robertson

11 & over Novice
Fling
Oonagh White
Nicola Stevenson
Kendra Mulholland
Stephannie Orchard
Tara MacMillan
Dawn Cowie
Hollie MacNicol
Morven McArthur

Swords
Hollie MacNicol
Nicola Stevenson
Stephanie Orchard
Tara MacMillan
Morven McArthur
Eilidh Owens
Gemma Williamson
Dawn Cowie

S/T
Stephanie Orchard
Oonagh White
Kendra Mulholland
Hollie MacNicol
Dawn Cowie
Eilidh Owens
Morven McArthur
Nicola Stevenson

Reel
Hollie MacNicol
Oonagh White
Dawn Cowie
Morven McArthur
Tara MacMillan
Gemma Williamson
Eilidh Owens/Nicola Stevenson

Winner - Hollie MacNicol

9 & under Intermediate
Fling
Claire MacLeod
Abigail Adamiec
Leah MacKay
Ceitidh Petrie
Amy Cameron

Swords
Ceitidh Petrie
Amy Cameron
Leah MacKay
Claire MacLeod

S/T
Ceitidh Petrie
Claire MacLeod
Leah MacKay
Amy Cameron
Abigail Adamiec

Reel
Ceitidh Petrie
Amy Cameron
Abigail Adamiec
Leah MacKay
Claire MacLeod

Winner - Ceitidh Petrie
10 & over Intermediate

Fling
Iona Miller
Emma Ross
Kathleen Rosie
Lauren MacLean
Toni McKinney
Amy MacLeod
Catriona Morrison

Swords
Lauren MacLean
Emma Ross
Kathleen Rosie
Shannon St John
Iona Miller
Catriona Morrison
Amy MacLeod

S/T
Kathleen Rosie
Iona Miller
Emma Ross
Shannon St John
Amy MacLeod
Catriona Morrison
Lauren MacLean

Reel
Emma Ross
Jill Campbell
Iona Miller
Catriona Morrison
Kathleen Rosie
Hannah Eaton/Shannon St John

Winner - Emma Ross

10 & under Premier
Fling
Amber Donaldson
Holly Donaldson
Holly Lyall
Jenna Wilson
Kaci Morrison
Benna Runcie

S/T
Holly Donaldson
Amber Donaldson
Holly Lyall
Benna Runcie
Kaci Morrison
Jenna Wilson

Reel
Holly Donaldson
Amber Donaldson
Holly Lyall
Benna Runcie
Jenna Wilson
Kaci Morrison

H/L
Holly Donaldson
Amber Donaldson
Holly Lyall
Benna Runcie
Jenna Wilson
Kaci Morrison

Winner - Holly Donaldson
Local Winner - Holly Lyall

12 & under Premier
Fling
Melissa Fife
Cara Wilson
Eildih Coleman
Carron MacDonald
Rachel McKay
Emma MacKenzie

S/T
Melissa Fife
Cara Wilson
Carron MacDonald
Eilidh Coleman
Rachel McKay
Emma MacKenzie

Reel
Melissa Fife
Carron MacDonald
Rachel McKay
Eilidh Petrie
Emma MacKenzie
Cara Wilson

H/L
Melissa Fife
Carron MacDonald
Emma MacKenzie
Cara Wilson
Eilidh Coleman
Rachel McKay/Eilidh Petrie

Winner - Melissa Fife
Local Winner - Melissa Fife

14 & under Premier
Fling
Cara MacKenzie
Emily MacDonald
Kerry Meehan
Sarah Malhan
Katie Wright/Laura Urquhart
Ashleigh Rose
Beth MacDonald

S/T
Cara MacKenzie
Emily MacDonald
Kerry Meehan
Katie Wright
Ashleigh Rose
Laura Urquhart
Beth MacDonald
Emma Hendry/Katie Henderson/Sarah Malhan

Reel
Emily MacDonald
Cara MacKenzie
Kerry Meehan
Ashleigh Rose
Katie Wright
Sarah Malhan
Laura Urquhart
Beth MacDonald

H/L
Cara MacKenzie
Emily MacDonald
Ashleigh Rose
Emma Hendry
Laura Urquhart
Kerry Meehan
Sarah Malhan
Katie Wright

Winner - Cara MacKenzie
Local Winner - Cara MacKenzie

16 & under Premier
Fling
Lucy Fraser
Natalie Rosie
Hannah Lewis
Rebecca Campbell
Jade Summers
Kathryn Beaton

S/T
Hannah Lewis
Natalie Rosie
Lucy Fraser
Jade Summers
Rebecca Campbell
Kathryn Beaton

Reel
Natalie Rosie
Jade Summers
Hannah Lewis
Lucy Fraser
Rebecca Campbell
Kathryn Beaton

H/L
Lucy Fraser
Jade Summers
Natalie Rosie
Rebecca Campbell
Hannah Lewis

Winner - Lucy Fraser
Local Winner - Hannah Lewis

Adults
Fling
Melanie McKay
Lauren Meehan
Darra Wood
Kimberley Dell
Ailsa Aspinall
Fiona Dunbar

S/T
Darra Wood
Melanie McKay
Lauren Meehan
Kimberley Dell
Morven Sim
Ailsa Aspinall

Reel
Melanie McKay
Darra Wood
Lauren Meehan
Morven Sim
Kimberley Dell
Ailsa Aspinall

H/L
Darra Wood
Melanie McKay
Lauren Meehan
Kimberley Dell
Ailsa Aspinall
Jessica Findlay

Winner - Melanie McKay
Local Winner - Melanie McKay

Overall Beginner - Ana MacPherson

Overall Novice - Kern Robertson

Overall Intermediate - Emma Ross

Overall Premier - Melissa Fife

Overall Local premier - Melissa Fife

School with most points – Fraser School of Dancing Inverness





[ view entry ]   |  related link

| 1 |